۱۴۰۰ پنج شنبه ۳ تير

معاونت پژوهشی

1) سامانه علم سنجی
فعالیت‌های مربوط به مقالات اعضای هیات علمی دانشگاه که در برخی پایگاه‌های بین المللی از قبیل WOS، Scopus، Google Scholar و ... نمایه می‌شوند را روزانه نمایش می‌دهد. تعداد رکوردهای ثبت شده اعضای هیات علمی در این سامانه تا این لحظه 357 نفر می‌باشند که تماما الکترونیکی است و مصرف کاغذ را به صفر و سرعت عمل در ارتباط با فعالیت‌های مربوطه را تقریبا تا 98% افزایش داده است. هم‌چنین آخرین شاخص‌های استنادات دانشگاه و جایگاه h-index و برخی دیگر از شاخص‌ها توسط سامانه انجام می‌شود و شخصی در این امر دخیل نیست.
 
2) سامانه انتشارات
به طور کلی وجود سامانه ها استفاده از کاغذ و کارتریج را به کمتر از نصف کاهش داده است، سرعت را حدود بیش از دو برابر افزایش داده است و دقت را نیز تا حدود 20-30 درصد افزایش داده است. اما برای حوزۀ مجلات از آنجا که پیش از این پرینت مقالات را از خود نویسندگان دریافت می کردیم سپس برای ارسال به داوری آماده می شد و در حال حاضر با حدود 20 درصد صرفه جویی در کاغذ و حدود 30-40 درصد صرفه جویی در زمان وجود دارد ولی از سویی دیگر با افزایش تعداد و تنوع سامانه ها بخشی از زمان صرفه جویی شده صرف می شود. لذا در نهایت برای مجلات حدود 20 درصد صرفه جویی در زمان افزایش یافته است.
 
3) سامانه آزمایشگاه ها
در خصوص سامانه فعال مورد بهره برداری در آزمایشگاه مرکزی می توان به سامانه labsnet شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی ریاست جمهوری اشاره کرد که این آزمایشگاه عضو قطعی این شبکه بوده و تجهیزات خود را در این سامانه معرفی کرده است. این سامانه فرصت استفاده تجهیزات کمیاب و گران قیمت دانشگاه ها و مراکز علمی پژوهشی را به محققان و پژوهشگران در سراسر ایران داده است بنابراین
• امکان ارسال نمونه از سراسر کشور بوسیله پست و در نتیجه حذف ترددها و صرفه جویی در زمان برای مشتریان
• امکان ارسال پاسخ آزمایشگاه به متقاضیان : حذف مصرف کاغذ، کاتریج وCD
• تسهیل فرایند هماهنگی و تماس با اپراتور (بوسیله صفحه امور آزمایشگاه ها ) و انجام آزمایش و ارسال نتیجه: صرفه جویی در موارد فوق
• کمتر شدن ارباب رجوع ( چه دریافت نمونه و چه ارسال نتیجه) : افزایش سرعت و دقت در انجام کار
• همکاری با آزمایشگاه های همکار که در سامانه تعبیه شده نیز تمام موارد موثر بالا در محیط زیست را تامین می کند زیرا متقاضی حذف و نمونه ها تجمیع شده و یکجا توسط آزمایشگاه همکار ارسال می شود ولیکن در مورد زمان صرفه جویی شده و درصد افزایش سرعت و دقت انجام کار پاسخ مناسبی نمی توان ارائه کرد.

4) سامانه های کتابخانه مرکزی

تاریخ به روزرسانی:
1399/06/26
تعداد بازدید:
276
دانشگاه الزهرا
تهران،خیابان ده ونک ، مدیریت سبز دانشگاه الزهرا(س) کدپستی: 1993893973 
تلفن: 982185692787+ فاکس: 982188041462+
 green[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.